شیشه جان پناه

شیشه جان پناه

شیشه جان‌‌پناه

شیشه جان‌پناه را برای ایمنی بر لبه بام نصب می‌کنند. از دیگر مزایای نصب جان‌ پناه شیشه‌ای، دید و منظر مناسب و زیبایی نمای ساختمان است. معمولا از شیشه‌های ایمن و مقاوم برای جان‌پناه استفاده می‌شود. شیشه جان‌پناه از انواع شیشه مقاوم و در رنگ‌های مختلف در بازار موجود است.

ویژگی جان‌ پناه شیشه‌ای

جان‌پناه شیشه‌ای مانند یک نرده شیشه‌ای عمل می‌کند. در گذشته از مصالحی مانند آجر و سیمان برای ساخت جان‌پناه ساختمان استفاده می‌شد. اما با ورود مصالح مقاوم و ایمن مانند شیشه سکوریت و شیشه لمینت به بازار، دیگر از مواد و مصالح قدیمی استفاده نمی‌شود. شیشه جان‌پناه علاوه بر ایمنی، موجب زیبایی نما و ظاهر ساختمان می‌شود. اختراع جان‌پناه به مقابله در برابر حمله‌های نظامی برمی‌گردد. با نصب جان‌پناه شیشه‌ای از سقوط افراد جلوگیری می‌شود.

شیشه سکوریت جان‌پناه

برای نصب جان‌پناه از شیشه سکوریت یا میرال و شیشه‌های نشکن استفاده می‌شود. این شیشه در صورت نصب درست و صحیح، در مقابل نیروهای جانبی باد و زلزله مقاوم خواهد بود. این درحالیست که جان‌پناه آجری این ویژگی‌ها را ندارد. با استفاده از شیشه سکوریت زیبایی و جذابیت و همچنین ایمنی را به ساختمان خود هدیه می‌دهیم. شیشه سکوریت یا شیشه میرال به دلیل طی کردن مراحل مقاوم‌سازی، ایمنی بسیار بالایی دارد. این شیشه حدود ۵ برابر از شیشه معمولی مقاوم‌تر است.

ارتفاع استاندارد شیشه جان‌پناه

ارتفاع جان‌پناه به صورت استاندارد ۱۲۰ سانتی‌متر است. رعایت این ارتفاع طبق مقررات الزامی است. در بعضی مواقع ارتفاع را بیشتر در نظر می‌گیرند. ارتفاع کمتر برای شیشه جان‌پناه قابل قبول نیست. ایمنی شیشه جان پناه بستگی زیادی به رعایت کردن ارتفاع استاندارد آن دارد. طبق مقررات رعایت ارتفاع یک متر و بیست سانتی‌متر الزامی است.

جزئیات جان‌پناه بام

برای نصب شیشه جان‌پناه ابتدا باید ابعاد آن به وسیله نقشه‌کش به‌صورت دقیق ترسیم گردد. بعد از ترسیم نقشه‌ها باید اندازه‌های مورد نظر برای برش شیشه به کارخانه ارسال گردد. بعد از ارسال شیشه‌ها در ابعاد مورد نظر برش داده خواهند شد. شیشه سکوریت باید قبل از مقاوم‌سازی به ابعاد مورد نظر برش داده شود. امکان برش شیشه جان‌پناه سکوریت بعد از مقاوم‌سازی وجود ندارد.

کاربرد شیشه جان‌پناه ساختمان

شیشه جان‌پناه را می‌توان برای لبه بام، بالکن، راهرو و ووید استفاده کرد. جان پناه شیشه‌ای مانند یک نرده شیشه‌ای موجب ایمنی می‌شود. امروزه استفاده از جان پناه با استفاده از شیشه مرسوم شده است. با تولید شیشه‌های مقاوم در طرح‌ها و شکل‌های گوناگون می‌توان زیبایی بیشتری را برای ساختمان ایجاد کرد. از شیشه جان پناه در دیوارهای شیشه‌ای لبه استخر نیز استفاده می‌شود.

جنس شیشه جان‌پناه

برای نصب جان پناه شیشه‌ای می‌توان از شیشه لمینت و سکوریت استفاده کرد. این شیشه‌ها را می‌توان به صورت‌های فریم‌لس و فریم‌دار به کار برد. شیشه لمینت یکی از شیشه‌های بسیار مقاوم محسوب می‌شود. این شیشه در ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. ساختار شیشه لمینت از یک لایه طلق مانند در بین دو لایه شیشه است. شیشه لمینت جان پناه از شیشه‌های مقاوم است.

شیشه جان پناه