شیشه حمام

شیشه حمام

شیشه حمام

شیشه حمام دارای ویژگی‌هایی ازجمله جلوگیری از نفوذ رطوبت به سایر فضاها، جلوگیری از هدر رفت انرژی و جدا کردن فضاها است. امروزه استفاده از شیشه در دکوراسیون داخلی و معماری مدرن بسیار رایج شده است. یکی از علل به‌کارگیری گسترده شیشه در معماری مدرن، عایق بودن و جلوگیری از اتلاف انرژی است. استفاده از شیشه حمام یا به‌اصطلاح شیشه دور دوشی، در سرویس‌هایی که حمام و توالت تلفیقی دارند، بسیار مناسب است.

انواع شیشه حمام

شیشه حمام را می‌توان به دو طریق لولایی و ریلی نصب و اجرا کرد. اجرای آن به‌صورت فریم‌لس بوده و برای شیشه حمام ریلی از شیشه مقاوم استفاده می‌شود. یکی دیگر از انواع شیشه مورد استفاده در حمام شیشه ریلی است. با استفاده از شیشه سکوریت فریملس، زیبایی حمام و سرویس بهداشتی را می‌توان دو چندان کرد. برای هر یک از انواع شیشه حمام می‌توان از نوع فریم‌لس و فریم‌دار شیشه استفاده کرد. ولی طبیعتا اجرای شیشه به‌صورت فریم‌لس علاوه بر زیبایی، امکان تجمع آلودگی را به حداقل ممکن می‌رساند.

ویژگی شیشه حمام

یکی از اصلی‌ترین ویژگی این شیشه، جداسازی فضای حمام از سایر فضاهای منزل است. شیشه حمام باید از جنس سکوریت و ایمن باشد. شیشه سکوریت به علت ایمنی در شیشه حمام کاربرد دارد. این شیشه به دلیل فرآیند‌های صورت گرفته، در برابر حرارت و ضربه مقاوم است و از نظر ایمنی نیز بسیار مطمئن است. بنابراین برای استفاده در منازل نصب شیشه دور دوشی در حمام توصیه می‌شود که جداسازی بخش حمام از فضاهای دیگر را نیز انجام می‌دهد. امروزه به دلیل کوچک‌تر شدن منازل و کم بودن فضا برای بخش‌های مختلف منزل، معمولاً حمام و توالت را در یک فضا طراحی می‌کنند.

با استفاده از پارتیشن شیشه‌ای در حمام، مشکل یکی بودن این دو فضا را می‌توانیم مرتفع کنیم. شیشه دور دوشی به صورت یک کابین، فضای مخصوص حمام را از قسمت‌های دیگر جدا می‌کند. همین امر سبب عدم نفوذ باکتری و میکروب از بخش دیگر به این فضا می‌شود. علاوه بر بهداشتی شدن فضا، زیبایی فضای سرویس نیز دو چندان می‌‎شود. در ساختمان‌های لوکس در قسمت سرویس از شیشه حمام برای جداسازی استفاده می‌کنند.

یراق آلات شیشه مورد استفاده در حمام

برای نصب یراق‌آلات در مکان‌های مرطوب باید به ضد زنگ بودن آن‌ها توجه کرد. یراق‌آلات به علت اینکه در فضای سرویس و حمام همواره در معرض رطوبت قرار دارند باید از آلیاژ‌های مقاوم نسبت به رطوبت انتخاب شوند. به عنوان مثال استفاده از یراق‌آلات با جنس استیل یا آلومینیوم بسیار مناسب است. استیل مقاومت بالایی در برابر رطوبت و خوردگی دارد. علت این مقاومت نیز مواد تشکیل‌دهنده استیل است.

در استیل از آهن و کروم استفاده می‌شود. عنصر کروم سبب افزایش خاصیت ضد زنگ بودن استیل می‌شود. میزان ضد زنگ بودن استیل نیز به میزات عنصر کروم موجود در آن بستگی دارد. در اجرای شیشه حمام و پارتیشن‌های شیشه‌ای در معرض رطوبت، از یراق‌آلات ضد زنگ استفاده می‌شود. این یراق‌آلات می‌تواند شامل انواع قفل، دستگیره و فریم باشد. استفاده از یراق‌آلات با توجه به سلیقه مشتری می‌تواند انتخاب شود.

نصب شیشه مورد استفاده در حمام

نصب آن به صورت انواع کابین دور دوشی شیشه به دیوار و دور دوشی شیشه به شیشه، کنج دوشی، گونیایی و اسپایدری انجام می‌شود. برای نصب هر کدام از این شیشه‌ها از یراق‌آلات مناسب باید استفاده کرد. برای مثال یراق‌آلات اسپایدری برای شیشه حمام اسپایدری نصب می‌گردد. نصب شیشه مورد استفاده در حمام توسط نصاب حرفه‌ای و با تجربه انجام می‌شود.

شیشه سکوریت حمام

برای ایجاد امنیت بیشتر در منازل از شیشه سکوریت برای مناطقی که نیاز به نصب شیشه دارند استفاده می‌شود. استفاده از شیشه سکوریت در حمام یا سایر بخش‌ها، علاوه بر امنیت به‌دلیل مقاومت حرارتی و جلوگیری از هدر‌رفت انرژی انجام می‌شود. برای بخش‌های مختلف منازل از جمله شیشه حمام، شیشه بالکن، شیشه جان‌پناه و … می‌توان از شیشه سکوریت استفاده کرد. این شیشه مقاومت بسیار زیادی در برابر ضربه دارد. به نحوی که با وارد شدن ضربه بر آن، در صورت شکستن به تکه‌های ریزی تبدیل شده و کاملا بی‌خطر است.

شیشه حمام