شیشه لمینت

شیشه لمینت
شیشه لمینت

شیشه لمینت

شیشه لمینت یک شیشه ایمن است. این شیشه از دو یا چند لایه شیشه وی یک لایه طلق تشکیل شده است. جنس لایه شیشه‌ای از شیشه سکوریت و جنس طلق از pvb است. ویژگی اصلی این شیشه مقاومت آن در برابر ضربه است. این شیشه در اثر ضربه بعد از خرد شدن به لایه طلق می‌چسبد. در نتیجه از لحاظ ایمنی بسیار با کیفیت است.

شیشه لمینت

سایر ویژگی‌های شیشه لمینت

با‌وجود لایه عایق طلق در میان دو لایه شیشه، عایق است. به عنوان مثال جلوگیری از نفوذ اشعه فرابنفش و کاهش سر و صدا از ویژگی‌های آن است. این شیشه در شیشه خودرو به دلیل ویژگی‌هایش کاربرد فراوان دارد. این شیشه با شیشه خام نیز تولید می‌شود. اما نوع خام آن مقاومت کم‌تری نسب به نوع سکوریت دارد.

فرایند تشکیل شیشه لمینت

این شیشه طی فرایند‌های مقاوم‌سازی ایمنی لازم را به دست می‌آورد. پیوستگی این شیشه باعث بالا رفتن ضریب ایمنی شیشه می‌شود. در حقیقت این شیشه یا خاصیت کشسانی خود هنگام شکستن از ایجاد قطعات درشت جلوگیری می‌کند. کاهش آلودگی صوتی، مقاومت رطوبتی و امنیت بالا از امکانات اصلی این شیشه است. همچنین شیشه لمینت دارای عمر طولانی، زیبایی و شفافیت لازم است.

روش ساخت

شیشه‌های لمینت طی فرایند‌های مخصوص به وسیله دما و فشار به وجود می‌آیند. لایه طلق‌مانند، با توجه به مکان استفاده شیشه لمینت انتخاب می‌شود. معمولا از طلق پلی‌وینیل‌بوتیل برای لایه میانی استفاده می‌شود. این محصول علاوه بر استفاده در شیشه‌های خودرو. در ساختمان‌سازی نیز کاربرد فراوان دارد. در صورت نیاز به ایمنی بیشتر شیشه از سکوریت استفاده می‌شود.

موارد استفاده از شیشه لمینت

  • برای مکان‌های پر تردد بسیار مناسب است.
  • در مواردی مانند خودرو که نیاز است در اثر شکستن تغییر شکل ندهد، کاربرد دارد.
  • در ساختمان‌سازی در مکان‌هایی که در معرض طوفان‌های شدید هستند، به کار برده می‌شود.
  • در ساختمان‌های بلند‌مرتبه برای جلوگیری از سقوط شیشه استفاده می‌شود.
  • شیشه لمینت در استخر، پارتیشن و اتاق‌های آکوستیک نیز به کار برده می‌شود.

تفاوت شیشه لمینت و شیشه سکوریت

روند تولید و عملکرد شیشه سکوریت

تفاوت‌هایی در روند تولید این دو شیشه وجود دارد. برای تولید شیشه سکوریت ابتدا شیشه خام طی فرایند‌های حرارتی قرار می‌گیرد. این شیشه تحت حرارت ۷۰۰ حرارت می‌بیند. بعد از این مرحله طی فرایند دمیدن هوای سرد، خنک می‌شود و مقاوت لازم را کسب می‌کند. این شیشه به هنگام شکستن خرد شده و ایمن است. اما بعد از خرد شدن فرو می‌ریزد.

روند تولید و عملکرد شیشه لمینت

این شیشه نیز می‌تواند از تلفیق دو شیشه سکوریت و یا دو شیشه خام تولید شود. بین دو شیشه خام یا سکوریت‌شده یک لایه طلق قرار می‌گیرد. به این ترتیب با ایجاد ضربه، شیشه خرد و تکه‌های آن به طلق می‌چسبد. این شیشه نیز ایمنی لازم را دارد.

شیشه لمینت