شیشه نما

شیشه نما
شیشه نما

شیشه نما

شیشه نما امروزه در نمای ساختمان‌های مدرن به‌کار برده می‌شود. شیشه نما به منظور جداسازی فضای داخلی و خارجی اجرا می‌شود. این شیشه در مدل‌های متنوعی در بازار وجود دارد. استفاده از شیشه نما بدون فریم در معماری مدرن کاربرد بیشتری دارد.

استفاده از انواع مختلف نمای شیشه‌ای مانند شیشه رفلکسی برای ساختمان‌های بلند مرتبه امری مرسوم است. نمای شیشه‌ای جلوه خاصی به ساختمان می‌بخشد.

ویژگی‌های نمای شیشه‌ای

در نگاه اول شیشه نمای به‌کار رفته در ساختمان حس زیبایی و شفافیت را منتقل می‌کند. اما نمای شیشه‌ای ویژگی‌های دیگری نیز دارد که موجب استفاده گسترده از آن شده است. به عنوان مثال این شیشه‌ها بر کنترل ورود نور قسمت‌های داخلی ساختمان تاثیر گذارند. همچنین با بهره‌گیری از شیشه‌های دو‌جداره می توان به عنوان یک عایق صوتی و حرارتی از آن استفاده کرد.

نمای شیشه‌ای موجب استفاده از نور طبیعی می‌شود. همچنین ویو و نمای بهتری را برای ساکنین ساختمان به ارمغان می‌آورد. شفافیت در معماری مدرن یکی از ارکان اصلی است. تجهیزات به کار رفته در ساختمان باید از حیث عملکرد و شفافیت مورد توجه قرار گیرند. به همین علت استفاده از شیشه در معماری بیشتر شده است.

از دیگر مزایای شیشه نما می‌توان به ایمنی و مقاومت آن اشاره کرد. طبیعتا شیشه نما باید از انواع شیشه‌های مقاوم نسبت به ضربه و حرارت انتخاب شود. در صورت استفاده از شیشه نا‌ایمن خطرات جدی ساکنان ساختمان را تهدید می‌کند. بهره‌گیری از نور طبیعی و انرژی خورشیدی یکی دیگر از مزیت‌های نمای شیشه‌ای است. همچنین علاوه بر استفاده از نور طبیعی از ورود اشعه مضر ماورا بنفش نیز جلوگیری‌ می‌کند.

انواع شیشه نما

شیشه کرتین وال

نمای شیشه کرتین وال مانند سایر شیشه‌های نما برای جداسازی فضای داخلی و خارجی به کار می‌رود. این شیشه با استفاده از یک سری اتصالات مانند فریم‌های آلومینیومی، لاستیک آب‌بندی و سایر اتصالات نصب می‌شود.

به علت به کار رفتن پروفیل‌های آلومینیوم در شیشه، برای شرایط آب و هوای مختلف مناسب است. روش تولید آن به روش صنعتی است. این شیشه به صوت فریم‌لس نیز تولید می‌شود. نمای شیشه‌ای کرتین وال در برابر زلزله و نشست‌های ساختمان نیز مقاوم است. در اجرای نمای شیشه‌ای کرتین وال می‌توان شیشه را به صورت دو‌جداره و یا حتی سه‌جداره به کار برد.

شیشه فریم‌لس ( بدون فریم)

روش اجرای شیشه فریم‌لس در ساختمان به گونه‌ای است که در ابتدا یک سیستم شبکه‌بندی از پروفیل‌های فلزی ایجاد می‌شود. فریم‌های شیشه به صورت توکار درون این شبکه‌بندی قرار می‌گیرند و در نتیجه در نما دیده نمی‌شوند. اجرای شیشه به صورت فریم‌لس تاثیر زیادی در زیبایی و شفافیت بیشتر نمای ساختمان دارد.

شیشه اسپایدر

کاربرد شیشه اسپایدر بیشتر در شیشه نمای طبقات، سقف شیشه‌ای، پارتیشن و ..است. ویژگی اصلی این شیشه وجود یراق‌آلات چنگک‌مانند برای نگه‌داشتن شیشه در کنار یکدیگر است. شیشه به کار رفته در شیشه نمای اسپایدری، شیشه تک جداره است. البته در بعضی از سیستم‌ها می‌توان از شیشه‌ای دو‌جداره نیز در ساخت آن استفاده کرد. در فروشگاه‌ها و مراکز بزرگ تجاری، استفاده از نمای شیشه‌ای بزرگ، باعث ایجاد شفافیت بیشتر در ساختمان می‌شود.

شیشه سکوریت‌نما

شیشه سکوریت به علت طی کردن فرآیند‌های مختلف مقاومت زیادی کسب می‌کند. در نتیجه در حدود ۵ برابر مقاومت مکانیکی بیشتری نسبت به شیشه معمولی دارد. به دلیل ایمنی بالا از این شیشه در شیشه نما در ساختمان‌های مختلف به‌کار می‌رود.

شیشه نما