مراحل ساخت شیشه سکوریت

مراحل ساخت شیشه سکوریت

مراحل ساخت شیشه سکوریت

مراحل ساخت شیشه سکوریت را در این مقاله بازگو می‌کنیم. شیشه سکوریت از انواع شیشه‌ای مقاوم و ایمن محسوب می‌شود. این شیشه طی فرایند‌های مختلف مقاومت لازم را کسب می‌کند. در واقع شیشه خام یا همان شیشه معمولی طی فرایندی در کوره تبدیل به شیشه مقاومی می‌شود که بعد از شکستن به تکه‌های کوچکی تبدیل می‌شود. از این رو ایمن هستند.

مراحل ساخت شیشه سکوریت چگونه است؟

قبل از هرگونه عملیات حرارتی، باید شیشه به ابعاد مورد نظر برش داده شود. برش و سوراخ کردن بعد از عملیات حرارتی مقاوم‌سازی موجب شکستن و خرد شدن شیشه می‌شود. لذا هرگونه عملیات برش و تعیین‌ اندازه باید قبل از ورود شیشه خام به کوره باشد. این عمل نیز در واقع یکی از مراحل ساخت شیشه سکوریت است. بعد ازعملیات برش ۴ لبه شیشه را دیاموند می‌کنند.

عملیات حرارتی

یکی از مراحل ساخت شیشه سکوریت عملیات حرارتی است. شیشه خام برش خورده با لبه‌های صیقلی را به کوره‌هایی با درجه حرارت بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ درجه سانتیگراد وارد می‌کنند. این مرحله و درجه حرارت داده شده بسیار مهم است. در واقع مرحله عملیات حرارتی برای ساخت شیشه سکوریت دارای اهمیت بسیار زیادی است.

فرایند خنک شدن شیشه سکوریت

بعد از خروج از کوره‌ها مرحله سرد شدن و خنک کردن شیشه باید انجام شود. بخش ویژه‌ای جهت خنک کردن شیشه در نظر گرفته شده‌است. بعد از ورود شیشه‌ها به این بخش طی این فرایند شیشه خنک می‌شود. این عمل موجب ایجاد تنش فشاری در قسمت فوقانی و سطح شیشه می‌شود. همچنین موجب ایجاد تنش کششی در قسمت میانی شیشه می‌شود. این فرایند حتما باید با سرعت انجام شود. کند بودن فرایند سرد شدن شیشه باعث تولید شیشه‌های نیمه سکوریت شده می‌شود.

فرایند استاندارد سرد شدن

شیشه‌هایی که طی فرایند بسیار سریع سکوریت می‌شوند مقاوم‌تر هستند. این شیشه سکوریت شده در برابر ضربه، بار مکانیکی و حرارت چند برابر نسبت شیشه خام مقاوم‌تر است. باید توجه داشت که طی فرایند سکوریت شدن شیشه تنها مقاومت آن افزایش می‌یابد. سایر ویژگی‌های شیشه مانند میزان عبور نور، ضریب انبساط و … تغییر نخواهد کرد.

مقاوت شیشه سکوریت

همان‌طور که در بالا اشاره شد، میزان مقاومت شیشه سکوریت بستگی به مراحل ساخت شیشه سکوریت دارد. در واقع کامل بودن مراحل ساخت و رعایت قوانین و استاندارد‌های لازم سبب ایجاد شیشه سکوریت مقاوم و ایمن می‌شود. در واقع ایمنی شیشه سکوریت تنها ویژگی منحصر به فردی است که آن را از شیشه معمولی متمایز می‌کند. بنابراین روند ساخت شیشه سکوریت بسیار مهم بوده و تاثیر زیادی در میزان مقاومت این شیشه دارد.

ضربه‌پذیری شیشه سکوریت

شیشه سکوریت بیشتر به دلیل ایمنی و کم شدن خسارات‌ جانی کاربرد دارد. چون مقاومت این شیشه به‌گونه‌ای است که بعد از ایجاد ضربه به شیشه، به تکه‌های ریزی تبدیل می‌شود. در نتیجه خطر جانی ندارد. برعکس شیشه معمولی که بعد از خرد شدن به قطعات بزرگ تبدیل می‌شود. این قطعات بزرگ خطر بسیار زیادی برای افراد به وجود می‌آورد.
قابلیت ضربه‌پذیری شیشه سکوریت بسیار بالاتر از شیشه معمولی است. از نظر مقاومت در برابر اشعه UV نیز شیشه سکوریت بهتر است. این ویژگی‌ها سبب استفاده گسترده از این شیشه در فضاهایی مانند بانک، فروشگاه و فضاهای تجاری و اداری شده است.

مراحل ساخت شیشه سکوریت

مقایسه شیشه شکوریت و شیشه معمولی

شیشه سکوریت به‌دلیل مراحل ساخت خاص خود، دارای مقاومت بسیار زیادی است. این شیشه با ضخامت یکسان نسبت به شیشه معمولی، مقاوم‌تر بوده و ایمنی بیشتری دارد. از جمله ویژگی‌های شیشه سکوریت، مقاومت مکانیکی این شیشه نسبت به شیشه معمولی است. این مقاومت در صورت استاندارد بودن شیشه سکوریت تا حدود ۵ برابر شیشه خام است. از دیگر تفاوت‌های شیشه معمولی و شیشه سکوریت میزان خطر ایجاد شده است. شیشه سکوریت یک شیشه کاملا بی‌خطر است. اما شیشه معمولی بعد از شکستن و تبدیل به قطعات تیز و برنده بسیار خطرناک است. علاوه‌بر‌این همان‌طور که اشاره کردیم لبه‌های شیشه سکوریت دیاموند و صیقلی می‌شوند. در نتیجه حتی در صورت اینکه ضربه‌ای نیز وارد نشود، این شیشه با لبه‌های صیقلی خطری ندارد.

مراحل ساخت شیشه سکوریت

شیشه سکوریت در صنعت خودروسازی

در صنعت خودرو‌سازی به طور معمول از شیشه‌های سکوریت و شیشه لمینت استفاده می‌شود. از شیشه سکوریت در شیشه‌های پشتی خودرو استفاده می‌شود. این شیشه‌ها باعث کم شدن میزان خطرات در صورت بروز حادثه می‌شوند. در هنگام بروز حادثه با تبدیل شدن به قطعات ریز، خطر جانی به‌وجود نمی‌آید. در شیشه‌های جلویی خودرو نیز از شیشه لمینت استفاده می‌شود. علت استفاده از این شیشه، وجود طلق در شیشه لمینت و نشکن بودن آن است. این شیشه در صورت شکستن خرد می‌شود ولی قطعات آن فرو نمی‌ریزد.

شیشه سکوریت در ایران

اولین کارخانه ساخت شیشه سکوریت در ایران با نام میرال، در حدود ۴۵ سال پیش فعالیت خود را آغاز کرد. البته این اسم امروزه به شیشه‌های سکوریت اطلاق می‌شود. بعد از ایجاد کارخانه شیشه سکوریت، کارخانه‌های دیگر نیز در ایران شروع به فعالیت کردند. به‌طوری که تا قبل از آن شیشه‌های سکوریت وارد می‌شدند. حتی بعد از ایجاد کارخانه شیشه میرال، کلیه تجهیزات مورد نیاز برای تولید شیشه سکوریت نیز در ایران ساخته شد. همچنین تمام مراحل ساخت شیشه سکوریت در داخل کشور انجام شد.