مزایای استفاده از درب اتوماتیک

مزایای استفاده از درب اتوماتیک
مزایای استفاده از درب اتوماتیک

مزایای استفاده از درب اتوماتیک

مزایای استفاده از درب اتوماتیک را در این مقاله شرح خواهیم داد. امروزه تمایل به ایجاد آسایش و راحتی در محیط زندگی سبب استفاده از تجهیزات مدرن ساختمانی مانند درب اتوماتیک شده است. در گذشته به دلیل عدم پیشرفت تکنولوژی از درب‌های سنتی و قدیمی استفاده می‌شد. اگرچه درب‌های قدیمی نیز امروزه کاربرد دارد، اما استفاده از درب‌های اتوماتیک نیز رو به افزایش است. به‌دلیل ویژگی‌های مختلف درب اتوماتیک، مشتریان این درب‌ها را بیشتر ترجیح می‌دهند.

مهم‌ترین مکان‌ها برای نصب درب اتوماتیک

استفاده از درب‌های اتوماتیک در هتل، بیمارستان، فرودگاه و مراکز تجاری عمومی و خصوصی امری رایج است. باید این نکته را در نظر داشت که استفاده از این درب‌ها موجب تکریم مراجعه‌کننده و رونق کسب‌وکار می‌شود. با توجه به تنوع درب‌ها، می‌توان متناسب با نیاز از هرکدام از این درب‌ها استفاده کرد. برای شرایط مختلف، تنوع زیادی در شکل و عملکرد درب وجود دارد.

انواع درب اتوماتیک

  • درب‌های اسلایدینگ یا کشویی شامل درب کشویی استاندارد و تلسکوپی
  • درب‌های منحنی شکل شامل درب‌های چرخشی یا گردان و نیم‌گرد
  • درب‌های تاشو و آکاردئونی

درب اسلایدینگ یا کشویی

درب اسلایدینگ یا کشویی به دلیل سادگی بسیار رایج است. اکثر فروشگاه‌ها و مغازه‌ها و مراکز خرید از این درب استفاده می‌کنند. اجزای درب اسلایدینگ شامل دو لنگه متحرک و دو لنگه ثابت است. این نوع درب به‌عنوان درب استاندارد کشویی شناخته می‌شود. انواع دیگری از درب اتوماتیک اسلایدینگ با دو لنگه ثابت و چهار لنگه متحرک نیز وجود دارد که به آن درب تلسکوپی گفته می‌شود. کاربرد درب تلسکوپی اتوماتیک برای ورودی‌های کم عرض با تردد زیاد است.

مزایای درب اتوماتیک اسلایدینگ

مزایای استفاده از درب اتوماتیک اسلایدینگ کشویی و تلسکوپی یکسان است. این درب‌ها برای ایجاد راحتی بیشتر در تردد نصب می‌شوند. خودکار بودن نحوه باز و بسته شدن درب و عدم استفاده از نیروی دست یکی دیگر از مزایای این درب‌ها است. درب‌های تلسکوپی نیز مناسب فضاهای شلوغ و کم عرض هستند، چون با توجه به عرض کم، بازشو بیشتری را ارائه می‌دهد.

درب گردان و نیم‌گرد

درب‌های چرخشی و نیم‌گرد در نگاه اول از نظر ظاهری دارای شباهت‌هایی هستند. اما از نظر کارکرد با هم متفاوت‌اند. درب نیم‌گرد از نظر عملکرد به درب اسلایدینگ استاندارد شباهت دارد، اما ظاهری منحنی دارد و لنگه‌های آن به صورت منحنی باز و بسته می‌شوند. اما درب گردان ساختاری متفاوت دارد. عملکرد این درب به گونه‌ای است که در واقع هیچ‌گاه درب باز نمی‌ماند. در نتیجه اتلاف انرژی در آن به حداقل می‌رسد. این درب در مدل‌های دو‌باله، سه‌باله و چهار‌باله وجود دارد.

ویژگی‌های درب گردان و نیم‌گرد

مزایای استفاده از درب اتوماتیک گردان و نیم‌گرد با هم متفاوت است. درب گردان بیشتر برای مکان‌هایی که فضای زیادی دارند و زیبایی ظاهری درب اهمیت دارد، استفاده می‌شود. درب نیم‌گرد را می‌توان با فضای ظاهری ساختمان هماهنگ کرد. در صورت وجود ساختار منحنی در نمای ساختمان استفاده از درب اتوماتیک نیم گرد و گردان توصیه می‌شود.

درب اتوماتیک تاشو یا آکاردئونی

درب تاشو به صورت تاشو به سمت چپ یا راست باز و بسته می‌شود. درب آکاردئونی بیشتر برای عرض کم استفاده می‌شود. انواع درب آکاردئونی اتوماتیک شامل یک طرف و دو طرف است.

ویژگی‌های درب آکاردئونی اتوماتیک

از مزایای استفاده از درب اتوماتیک آکاردئونی می‌توان به ایجاد حداکثر بازشو برای عبور و مرور اشاره کرد. در حدود حداکثر ۸۰ درصد فضای لازم برای رفت‌و‌آمد در اختیار مراجعه‌کننده قرار می‌دهد.

مزایای استفاده از درب اتوماتیک