کرکره برقی آلومینیومی

کرکره برقی آلومینیومی

کرکره برقی آلومینیومی

کرکره برقی آلومینیومی یکی از رایج‌ترین انواع کرکره برقی است. پر کاربردترین تیغه کرکره نیز تیغه آلومینیومی است. جنس کرکره به جنس تیغه آن بستگی دارد. از دلایل اصلی محبوبیت تیغه آومینیومی، سبک بودن و مقاومت آن در برابر رطوبت است. این قطعه در اندازه‌ها و رنگ‌های مختلف متناسب با سلیقه مشتری تولید می‌شود.

تیغه آلومینیومی کرکره

همان‌گونه که اشاره کردیم، تیغه مورد استفاده در کرکره برقی آلومینیومی، تیغه آلومینیومی است. برای تولید تیغه آلومینیومی، ابتدا آلومینیوم را ذوب و سپس آن را درون قالب می‌ریزند. بعد ساخت تیغه آلومینیومی، نوبت به رنگ‌آمیزی آن می‌رسد. رنگ مورد استفاده برای تیغه آلومینیومی رنگ‌های کوره‌ای الکترواستاتیک است. رنگ کوره‌ای یک پوشش برای قطعات است که به‌صورت پودر ساخته می‌شود. بعد از پاشیدن روی تیغه، تحت حرارت معینی قرار می‌گیرد تا بعد از سرد شدن یک پوشش مقاوم روی قطعه مورد نظر به‌وجود آورد.

ویژگی تیغه آلومینیومی کرکره

تیغه آلومینیومی (پروفیل آلومینیومی) دارای مقاومت بسیار بالایی است. مقاومت آن به‌گونه‌ای است که در برابر ضربات و حرارت مقاوم است. از دیگر ویژگی‌های تیغه آلومینیومی سبک بودن آن است. همین مسئله سبب استفاده بسیاری از کرکره آلومینیومی شده است. از دیگر ویژگی‌های آن می‌توان به زیبایی و هماهنگ شدن آن با نمای ساختمان اشاره کرد. با توجه به نوع معماری و رنگ‌آمیزی نمای ساختمان می‌توانیم کرکره متناسب را انتخاب کنیم.

این کار تاثیر زیادی در نمای ساختمان دارد. کرکره برقی آلومینیومی از لحاظ ایمنی نیز در سطح بالایی است. شکل ظاهری کرکره آلومینیومی نیز می‌تواند متفاوت باشد. استفاده از طرح‌های خط‌دار، غضروفی، تخت و قوس‌دار رایج است. رنگ‌بندی کرکره آلومینیومی نیز شامل رنگ‌های سفید، کرم، قرمز، مشکی و سایر رنگ‌ها است. این کرکره در اندازه‌های متفاوتی در بازار عرضه می‌شود. مانند اندازه‌های ۶۰، ۸۰ و ۱۰۰ که اندازه ۸۰ آن بیشترین کاربرد را دارد. تیغه آلومینیومی یا پروفیل آلومینیومی به علت ویژگی‌های بسیار و قیمت مناسب بسیار محبوب است.

انواع تیغه آلومینیومی

تیغه فوم دار آلومینیومی

داخل تیغه آلومینیومی را از یک خمیر به نام پلی‌اورتان پر می‌کنند. در مراحل بعدی تیغه کرکره برقی آلومینیومی را درون کوره قرار می‌دهند. بعد از پخت، خمیر پلی‌اورتان به شکل فوم در می‌آید. خمیر پلی‌اورتان به علت خاصیت عایق صدا بودن و ضد حریق بودن در داخل تیغه تزریق می‌شود. این تیغه متناسب برای مکان‌هایی که باید دور از آلودگی صوتی باشند استفاده می‌شود. به عنوان مثال، در کرکره برقی پنجره کاربرد دارد. از این تیغه می‌توانیم در ورودی پارکینگ نیز استفاده کنیم.

تیغه اکسترود آلومینیومی

تیغه اکسترود یک نوع تیغه توخالی است و عایق صدا نیست و صدا از آن عبور می‌کند. از تیغه اکسترود بیشتر برای محیط‌های صنعتی، کارخانه‌ها و سوله‌ها و همچنین مغازه‌ها استفاده می‌شود. این تیغه مناسب برای ساختمان‌های مسکونی یا مجتمع‌ها نیست. این تیغه‌ها نیز مانند تمام پروفیل‌های آلومینیومی کرکره برقی در رنگ‌های مختلفی تولید می‌شوند.

تیغه پانچ‌دار آلومینیومی

در اثر پانچ کردن تیغه اکسترود آلومینیومی، تیغه پانچ‌دار تولید می‌شود. این تیغه‌ها به دلیل تک‌جداره بودن دارای مقاومت پایینی می‌باشند. با پانچ کردن کرکره قابلیت ورود نور به داخل فضا میسر می‌شود. برای مکان‌هایی که نیاز به نور طبیعی و روشنایی دارند، کاربرد دارد. البته می‌توان برای ایجاد مقاومت بیشتر دو تیغه اکسترود و پانچ‌دار را باهم ترکیب کرد. برای جلوگیری از عبور گرد وغبار به فضای داخل، حتما باید روی سوراخ‌های کرکره را با طلق شفاف بپوشانیم.

قیمت کرکره برقی آلومینیومی

قیمت کرکره آلومینومی بستگی به مدل، اندازه و شرکت سازنده آن دارد. استفاده از آلومینیوم بازیافتی موجب کاهش مقاومت کرکره می‌شود. طبیعتا استفاده از آلیاژ آلومینیوم غیر‌بازیافتی مقاومت بسیار بیشتری دارد. این کرکره تمامی خواص کرکره آلومینیومی را دارد. بنابراین وزن تیغه و میزان استفاده از آلومینیوم مصرفی در تیغه تاثیر فراوانی در قیمت کرکره برقی آلومینیومی دارد.

بی‌صدا کردن تیغه آلومینیومی

برای بی‌صدا کردن تیغه آلومینیومی یک قطعه کوچک به نام غضروف اضافه می‌کنیم. از این غضروف بیشتر برای کرکره برقی پارکینگ استفاده  می‌شود. این غضروف دارای اندازه‌های متفاوتی است. نام دیگر کرکره برقی آلومینیومی غضروف‌دار، تیغه لوکس است. به علت ویژگی بی‌صدا بودن کرکره، قیمت کرکره‌های آلومینیومی لوکس یا غضروف‌دار بیشتر از نوع معمولی آن است. البته به طور کلی کرکره‌های آلومینیومی صدای بسیار کمی تولید می‌کنند.

کرکره برقی آلومینیومی